استیل چیست؟ | خرید ورق استیل – فولاد مارکت

ورق استیل ورقی از مقاطع فلزی است که از ترکیب فلز خالص استیل با سایرعناصر ساخته می شود.استیل یا استنلس استیل (stainless steel)  یا فولاد زنگ نزن در آلیاژها و کاربردهای متعددی تولید و عرضه می شوند. ورق استیل یکی از اشکال اساسی مورد استفاده در کارهای فلزی است که می توان آن را برش داده و به شکل های مختلف خم کرد. اشیاء بی شماری روزمره از ورق استیل ساخته می شوند.

ورق های استیل دارای ضخامت کمی هستند که این ضخامت ها می توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند. ورق های بسیار نازک به عنوان فویل یا ورق و قطعات ضخیم تر از 6 میلی متر در قالب صفحه استیل یا فولاد ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. سطح ورق های استیل بسیار صاف و براق است و براق بودن آن به این دلیل است که سطح این ورق ها صیقل داده می شود. خرید ورق استیل در بازار بسیار مرسوم است.

استنلس استیل-فولاد مارکت

ورق استیل نیز مانند ورق گالوانیزه و ورق های روغنی به دو صورت رول و شیت عرضه می گردد.

فلزات مختلفی وجود دارند که می توان آنها را به ورق استیل تبدیل کرد از جمله؛ آلومینیوم، برنج، مس، فولاد، قلع، نیکل و تیتانیوم. برخی از ورق های استیل مهم برای کارهای دکوراتیو عبارتند از نقره، طلا و پلاتین. تمام این ورق ها دارای ویژگی های استیل هستند به این معنا که به راحتی خورده نمی شوند و ضد زنگ هستند.

ورق استیل در صنعت خودرو سازی، بدنه و بال های هواپیما، کارهای پزشکی، سقف های ساختمان ها در کارهای معماری و در بسیاری از جاهای دیگر کاربرد دارد.

به طور کلی، ورق استیل یا استنلس استیل آلیاژی است که عنصر اصلی آن  آهن است و کمتر از ۲% کربن دارد . بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری آن مشخصی می شود. افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و مقاومت ورق استیل می شود اما از میزان شکل پذیری آن می کاهد.

 

در فولاد مارکت انواع ورق استیل (304،316،309،310،321 و 430) در ابعاد استاندارد کارخانه یا مطابق با ابعاد و اندازه های مد نظر شما عرضه می شود. برای سفارش و خرید ورق استیل  و اطلاع از قیمت ورق استیل ها میتوانید به صورت آنلاین یا حضوری اقدام کنید.همچنین برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

استنلس استیل-سایت فولاد مارکتورق استیل دارای چند ویژگی برجسته به شرح ذیل است:

  • ورق استیل نگیر
  • استیل براق
  • ورق استیل مات
  • استیل خش دار
  • ورق استیل روکش دار
  • استیل نسوز
  • ورق استیل ضد اسید

 

استنلس استیل

استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ زمانی اتفاق می افتد که استیل حاوی حداقل 10.5 درصد کروم باشد. زیرا کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل میدهد که لایه ای روی استنلس استیل بوجود می آید. این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند. مقدار کروم بیشتر و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن آن را افزایش می دهد.

برخی خواص استنلس استیل ها عبارتند از: مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر حرارت، عمر طولانی و مفید و ظاهر جذاب.

ورق استیل-خرید از فولاد مارکتورق استیل از گرید های مختلفی تشکیل شده است، که رایج ترین آنها ورق استیل 304 است. این گرید مقاومت خوردگی خوبی دارد و از قابلیت جوشکاری و شکل پذیری خوبی برخوردار است.

گرید 316 بعد از 304 رایج ترین گرید است و از مقاومت خوردگی و مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به 304 برخوردار است. ورق استیل 316 معمولا برای پمپ ها، دریچه ها، تجهیزات شیمیایی و برنامه های کاربردی دریایی استفاده می شود.

گرید 430 یک فولاد ضد زنگ برای استفاده در عملیات های حرارتی است، اما نسبت به سایر گرید ها از مقاومت خوردگی کمتری برخوردار است. ورق استیل 430 معمولا در ساخت کارد و چنگال مورد استفاده قرار می گیرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *